http://www.barbaramaria.dk
Clarity (klarhed).


Luppen holdes fikseret med hånden hvilende på diamantgradererens kindben.

Clarity (klarhed) :
Meget sjældent finder man diamanter, som er helt og aldeles klare og rene, hvilket gør dem meget eksklusive. Det skyldes at diamanter almindeligvis har uklarheder som stammer fra da de blev stabt, hvor urenheder, som f.eks. kulpartikler eller gaslommer,  er blevet indesluttet i diamanten. Man kalder disse urenheder for "inclusions" eller indeslutninger. De kan forekomme på overfladen, men ligger oftest inde i diamanten.
til tider være så store og tydelige at nærmest virker ødelæggende for stenen set med juvelerøjne. Typisk er de dog så små og svært synlige, at de kun marginalt trækker ned i klarhedsvurderingen.
Når man vurderer en diamants klarhed foregår det under lampe med dagslys, samt med pincet og en lille diamantlup, der forstørrer 10 gange (evt. også mikroskop). Det kræver erfaring og kan til trods for den, tage lang tid at fastslå om en diamant har indeslutninger og hvor de er, da spejlinger i stenen kan drille. Kan man som diamantgraderer ikke kan finde nogen former for indeslutninger, så får diamanten den bedste klarhedsvurdering: "lup-ren"
Man har en international standard for klarheden i diamanter. Standarden er overordnet inddelt i de følgende 5 kategorier :

Forkortelse Klarhedsgrader Beskrivelse
FL Flawless Ingen indre eller ydre uklarhed at se under anvendelse af lup eller mikroskop.
IF Internal flawless Ingen indre uklarhed at se ved brug af lup x 10
VVS1 eller VVS 2 Very very small inclusions Meget, meget lille uklarhed.
VS1 eller VS2 Very small inclusions Meget lille uklarhed.
SI1 eller SI2 Small inclusions Lille uklarhed.
P1, P2 eller P3 Piqué For det blotte øje synlige uklarheder.
     
Ved en vægt på mere end 0,47ct. anvender man underkatagorierne f.eks. VS1 og VS2, hvilket afspejler sig i prisen. 


Maria Nielsen igang med at finde uklarheder i en diamant.

 

Valuta

indkøbskurv

Antal varer: 0
0,00
Fragt:
0,00
BARBARA MARIA • Kongevejen 11 • 2791 Dragør • E-mail: info@barbaramaria.dk
Tlf.: 32 53 05 69 • Fax: 32 94 05 69 • CVR: 1995 5095